مدیرعامل پالایشگاه آبادان در نشست صمیمانه با اصحاب رسانه: 

از واقعیت ثبت رکوردهای مختلف تا سودای تداوم پیشتازی

مدیرعامل شرکت پالایش نفت آبادان در نشست صمیمانه با خبرنگاران به جان‌بخشی دوباره به قدیمی‌ترین پالایشگاه کشور در دولت سیزدهم اشاره و از تداوم تلاش‌ها تا ارتقای کمی و کیفی آن در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

 به گزارش روابط عمومی شرکت پالایش نفت آبادان، حکیم قیم در این نشست که در باشگاه گلستان این شهرستان برگزار شد، گفت: عملکرد 33 ماهه پالایشگاه آبادان در 2 بخش صنعتی و اجتماعی در راستای بومی‌سازی اهداف دولت سیزدهم بوده است و در تلاشی بی‌سابقه، ذهنیت‌های منفی سابق نسبت به این پالایشگاه به سمت توجه به افتخارات کنونی آن تغییر کرد.

 وی بابیان اینکه درگذشته به دنیا قبولانده بودند که پالایشگاه آبادان ضررده است و باید بر ثبات ظرفیت آن تمرکز کرد، افزود: همین امر مانع خلاقیت و حرکت‌های جدید شده بود و تصمیم‌های آن زمان که با واقعیت‌های پالایشگاه فاصله داشت باعث شد حتی به سمت کاهش مسئولیت‌های در مقابل شهر برود که در دولت سیزدهم با افزایش ظرفیت علاوه بر جان‌بخشی دوباره به پالایشگاه آبادان مانع بسته‌شدن چاه‌های نفت و فعال شدن مجدد آن‌ها شدیم. 

 ادامه فاز 2 

مدیرعامل پالایشگاه آبادان پیشرویی 36 درصدی پروژه در مراحل پایانی و تنها در مدت 14 ماه را حرکتی بزرگ و برای برخی ناباورانه خواند و در ادامه گفت: اجرای بخش اول بدون توجه به اولویت‌ها می‌توانست 2.5 درصد به تورم کشور بیفزاید که با روش جدید ابتکاری موفق شدیم این تورم را مهار و فاز بعدی پروژه را به مرحله اجرا برسانند. 

به گفته او با اجرایی شدن بخش دوم فاز 2 از محل اعتبارات مازاد تولید و با تکیه‌بر توان داخلی و فناوری‌های پیشرفته، همچون بخش اول با حداکثر سرعت تولید فراورده‌های زیست‌محیطی و ایجاد اشتغال بیش از 3 هزار نفر به‌عنوان برنامه دنبال خواهد شد. 

 اجرای هم‌زمان فاز 4 

قیم تعریف پروژه راه‌اندازی فاز 4 پالایشگاه آبادان برای کاهش میزان نفت کوره به زیر 10 درصد را نیز یادآور شد و اظهار کرد: برای اجرای این پروژه سال گذشته پیگیری‌های لازم انجام و اکنون طرح مطالعاتی آن به پایان رسیده و در مرحله مناقصه است و این پروژه نیز به‌عنوان ابر پروژه‌ای دیگر در کشور از سال آینده واحد مرحله اجرا می شود. 

وی اعتبار اجرای این پروژه را 3.5 تا چهار میلیارد یورو و منبع مالی آن را نیز از محل درآمد حاصل از افزایش ظرفیت اعلام کرد و افزود: این پروژه مقرر بود پس از پایان فاز 2 عملیاتی شود که با زودتر انجام شدن پروژه فاز 4 و هم‌زمان شدن هر دو پروژه می‌توان شاهد ایجاد بازار بزرگی برای اشتغال نیروهای جویای کار بود. 

 پروژه‌های زیست‌محیطی 

مدیرعامل شرکت پالایش نفت آبادان با اشاره به تعریف 74 برنامه زیست‌محیطی کوتاه، میان و بلندمدت، گفت: طراحی، سفارش، به مناقصه گذاشتن این طرح‌ها زمان‌بر است بااین‌حال بخشی از این پروژه‌های در حال اجراست. 

قیم از طرح پاک‌سازی خاک‌های آلوده به‌عنوان یکی از پروژه‌ها یادکرد و توضیح داد: درگذشته هیچ‌گونه کاری برای از بین بردن خاک‌های آلوده انجام‌نشده بود و مخلوط کردن خاک پاک با آلوده تنها باعث 10 سال تلنبار شدن خاک‌آلوده بوده است که برای حل این مشکل خاک‌ها به 2 گروه با زیر 10 درصد آلودگی و بالای 10 درصد آلودگی تقسیم شد.

 وی ادامه داد: برای گروه اول با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان قرار است طرحی اجرا شود که این خاک‌ها به خاک‌هایی قابل‌کشت تبدیل شوند و برای خاک‌هایی با درصد آلودگی بیش از 10 درصد باید فعل‌وانفعالاتی انجام شود که برای انجام آن اعتباری 300 میلیارد تومانی نیاز است بااین‌حال شرکت پالایش نفت آبادان این هزینه را تقبل کرده است.

 مدیرعامل پالایشگاه آبادان در خصوص آلودگی آب‌های اروندرود نیز ارتباط دادن همه حجم آلودگی این آب ها به پالایشگاه آبادان ادعایی بدون پشتوانه علمی و قابل دفاع دانست و بیان کرد: در تحقیقی که توسط دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر انجام‌شده است سهم پالایشگاه آبادان از آلودگی اروندرود زیر 20 درصد است و شکایت اداره بندر در این خصوص نیز در دادرسی‌های قانونی به خاطر نبود شواهد علمی مردود شد و دادگاه پالایشگاه آبادان را تبرئه کرد.

 وی با تاکید بر اینکه آلودگی جزئی از صنعت است، افزود: بااین‌حال در این سال‌ها برای کاهش همین میزان آلودگی نیز اقداماتی انجام‌شده است که راه‌اندازی سیستم نمک‌زدایی در ماه‌های گذشته، لایروبی و نوسازی چندین حوضچه ROP ازجمله این اقدامات است و درصدد هستیم با بازگردانی آب‌های مصرفی به چرخه تولید، میزان آب خروجی را به حداقل کاهش دهیم.

نخستین تجربه پیوند صنایع پالایشی باانرژی هسته‌ای 

 قیم همچنین فراهم شدن زمینه همکاری میان پالایشگاه آبادان و سازمان انرژی اتمی به‌عنوان اقدامی بی‌سابقه خواند و اظهار کرد: قرار است با اجرایی شدن هفت طرح که چهارمورد به مرحله امضای قرارداد رسیده است و قرارداد سه مورد باقی‌مانده نیز به‌زودی منعقد خواهد شد، در پالایشگاه آبادان بنای احداث واحدهای پاک و بسیار پیشرفته بنا گذاشته شود تا جایگزین سیستم‌های پیشرفته کنونی باشد که حرکتی بسیار بزرگ است و محصولات آن نیز بسیار جالب خواهند بود. 

به گفته او سولفور زدایی از نفت کوره و نفت گاز به روش هسته‌ای که تاکنون تنها در مرحله آزمایشگاهی قرار داشته است حال به مرحله نیمه‌صنعتی رسیده و قرار است در پالایشگاه آبادان وارد فاز صنعتی شود و ایران خود را در ردیف دو کشوری قرار دهد که از توان هسته‌ای در صنعت بهره می‌بردند.