بندر صادراتی ماهشهر

Block title
Block content

 

تاسیسات بندر صادراتی ماهشهر قدیمی ترین بندر نفتی کشور بوده و دارای قدمت بیش از 85 سال در امر صادرات و واردات فرآورده نفتی می باشد و قبل از سال 1345 مختص صادرات نفت خام منطقه آغاجری بود که با اجرای پروژه چم و عملیاتی شدن جزیره خارگ نفت خام در سال 1346 به آن جزیره انتقال و تاسیسات بندر صادراتی ماهشهر جهت صادرات فرآورده های تولیدی پالایشگاه آبادان تغییر ماهیت داده شد .

 بندر صادراتی در فاصله 130 کیلومتری پالایشگاه آبادان قرار گرفته و در منتهی الیه شمالی خلیج فارس در کانال طبیعی ماهشهر و آبراه خور موسی، در عرض جغرافیایی 30 درجه و 27 دقیقه و طول 49 درجه و 20 دقیقه شرقی، در 11 کیلومتری بندر امام خمینی واقع گردیده است. این بندر به لحاظ برخورداری از موقعیت سوق الجیشی و آبگاه طبیعی از خور موسی تا خور غزاله و مجیدیه، بستر مناسبی برای انتقال نفت از مناطق تولید می باشد.

بندر ماهشهر که از سال 1348 به صورت مرکزي براي صدور فرآورده هاي نفتی اختصاص یافت از نظر انتقال فرآورده گلوگاه پالایشگاه آبادان ،اراک ،اصفهان و ری محسوب مي گردد. این بندر در حال حاضر با دارا بودن90 مخزن با ظرفیت هاي مختلف و 8 اسکله بارگیري فرآورده نفتی و کالا و11 تلمبه خانه فعال و 5 دستگاه کوره و نقل و انتقال بیش از 10 نوع فرآورده نفتی یکی از بنادر بزرگ صادرات فرآورده هاي نفتی در جهان بشمار می رود که قادر به پذیرفتن کشتی هاي حمل فرآورده از ظرفیت 30تا 100 هزار تن می باشد. قبل از جنگ تحمیلی کلیه تولیدات پالایشگاه آبادان از طریق این بندر صادر مي گردید. در زمان جنگ به دلیل توقف پالایشگاه، بندر صادراتی از عملیات صادرات و واردات فرآورده خارج گردید و در راستای تأمین سوخت داخلی انجام وظیفه نمود. با پایان جنگ و شروع بازسازی، با راه اندازی مجدد پالایشگاه در کمتر از یک سال حیات دوباره در کالبد بندر صادراتی دمیده شد و تردد نفتکش ها آغاز گردید.لازم بذکر است انواع فرآورده از طریق پالایشگاه آبادان و بوسیله خطوط لوله به مخازن تاسیسات بندر صادراتی ماهشهر انتقال و سپس به بنادر داخلی و خارجی صادر می گردد .لازم بذکر است تاسیسات بندر صادراتی علاوه بر نقل و انتقال فرآورده های نفتی به بنادر داخلی و خارجی وظیفه تامین خوراک واحدهای آروماتیک شرکت پتروشیمی بندر امام را نیز بر عهده دارد .

سالیانه حدود 300 فروند کشتی خارجی و داخلی با تناژ 30 هزار تن الی 100هزار تن ظرفیت حمل فرآورده های نفتی به این بندر تردد نموده وسالیانه حدود 16 میلیون تن معادل حدود یکصد میلیون بشکه فرآورده های نفتی از مبدا یا مقصد بندر صادراتی ماهشهر جابجا می شود که عمده آن صادرات نفتکوره به بنادر خارجی می باشد.

در طول سال هاي گذشته به خاطر بهره برداري مستمر از تاسيسات بندر صادراتی و عدم انجام هرگونه بازسازي عمده و نوسازي، توان بهره وري تاسیسات بندر صادراتی ماهشهر به شدت كاهش يافت و تجهيزات قديمي و فرسوده اين بندر توانایی تامين نيازهاي رو به رشد صادرات و واردات مواد نفتي را نداشت. به همين دليل شركت ملي مهندسي ساختمان نفت ايران با درخواست پالايشگاه آبادان و بر اساس مصوبه شركت ملي پالايش و پخش تصميم به اجراي پروژه طرح جامع ساماندهی بندر صادراتی ماهشهر با نظارت مستقیم شرکت ملی مهندسی ساختمان نفت ایران در دو بخش خشکی و دریا نمودکه در ذیل اهم اهداف طرح ساماندهی بندر صادراتی  ارائه می گردد                                                               

1- روز آمد كردن تاسيسات موجود

2- نوسازي و افزايش ظرفيت مخازن ذخيره

3- توان بارگيري و تخليه محصولات نفتي

4- تجهيز اسكله هاي جديد به سيستمهاي كنترل پيشرفته

5- لايروبي و قابليت پهلودهي كشتي هاي 80,000 تني

6- صادرات نفت كوره ، نفت سفيد ، ميعانات گازي ، گازوئيل ، بنزين و ...

7- واردات بنزين و گازوئیل MTBE                         

8- صادرات انواع سوخت كشتي ها (Bunkering)