Block title
Block content
انجام موفقیت‌آمیز محاسبات طرح ارتقای بهینه بویلرهای واحد مرکزی بخار پالایشگاه آبادان
دوشنبه 17 فروردين 1394

به گزارش روابط عمومی، واحد پژوهش و فناوری شرکت پالایش نفت آبادان، موفق شد پروژه‌ پژوهشی بهینه‌سازی تولید بخار، افزایش بازدهی بویلرها و کنترل مناسب شرایط عملیاتی واحد مرکزی تولید بخار این پالایشگاه را تعریف و توسط دانشگاه صنعتی شریف اجرایی نماید.

به گفته مهندس مسعود نعمت‌الهی که نظارت بر اجرای این پروژه را بر عهده داشت، این پروژه با هدف انجام مطالعات امکان‌سنجی و ارائه یک راهکار مناسب و اجرایی جهت تغییر شرایط کاری دیگ‌های بخار بویلرهای واحد مرکزی تولید بخار آب پالایشگاه آبادان و متناسب با محدودیت‌های واحد‌های مصرف‌کننده پائین‌دست تعریف و اجرا گردید.

وی با یادآوری اینکه واحد مرکزی تولید بخار پالایشگاه آبادان مشتمل بر 5 بویلر، وظیفه تولید بخش اعظمی از بخار آب مورد نیاز واحدهای عملیاتی را به عهده دارد، افزود: استفاده از بخار آب با دما و فشار بالاتر در مصرف­کننده­های پایین‌دست، عامل اصلی کاهش طول عمر، افزایش تعمیرات و افزایش هزینه بهره­برداری در سال‌های اخیر بوده است.

مهندس نعمت‌الهی ادامه داد: این پروژه در 2 فاز اجرایی و در مدت زمان 11 ماه انجام شد که در فاز اول، پروژه نرم‌افزار محاسبات طراحی بویلر جهت دیگ‌های بخار این واحد عملیاتی طراحی و تولید گردید. با استفاده از این نرم‌افزار می‌توان محاسبات مرتبط با افت فشار، مقادیر فشار و انتقال حرارت در بخش‌های مختلف بویلر، مقدار مصرف سوخت، مقدار هوای مورد نیاز برای احتراق، کارایی و گردش طبیعی بویلر را با دقت بالایی انجام داد. در فاز دوم پروژه نیز با انجام محاسبات ظرفیت‌های مختلف بویلر، طرح ارتقای بهینه بویلر و بررسی ملاحظات فنی آن به پایان رسید.

در همین زمینه، مهندس عیسی خوشرو؛ مسئول بخش مهندسی سوخت و احتراق شرکت پالایش نفت آبادان نیز اظهار داشت: در صورت پیاده‌سازی طرح ارتقای بهینه بویلر، علاوه بر اصلاح شرایط بخار تولیدی و حفظ بازده بویلرها، از مصرف سوخت هر بویلر حدود 5 درصد کاسته خواهد شد.

وی تاکید کرد: این میزان کاهش، سالیانه حدود ده میلیارد ریال صرفه‌جویی در هزینه سوخت مصرفی واحد مرکزی تولید بخار پالایشگاه آبادان را در پی خواهد داشت.

دانلود تصویر خبر

دیدگاه‌ها

سوال
این سوال برای آزمایش این است که آیا شما یک کاربر واقعی هستید یا خیر و برای جلوگیری از پیام‌های اسپم خودکار.
4 + 5 =

این مساله ریاضی ساده را حل کنید و نتیجه را وارد کنید. برای مثال : 3+1 باید عدد 4 را وارد نمایید.