Block title
Block content
مصاحبه مدیرعامل شرکت پالایش نفت آبادان با هفته نامه مشعل وزارت نفت
يكشنبه 2 شهريور 1399

سمیه راهپیما: با وجود آنکه ویروس کرونا چرخه اقتصاد جهان را تحت تاثیر قرار داده است اما برخی شرکت های داخلی هستند که کمر همت بسته اند تا چرخه تولید از حرکت نایستد و بتوانند سرافراز همچون گذشته به ارائه خدمات بپردازند، یکی از آنها شرکت پالایش نفت آبادان است که با وجود تحریم های ظالمانه و تاثیر کرونا توانسته تولید خود را ادامه دهد و بدون در نظر گرفتن شرایط موجود به تولید این کالای گران بها بپردازد. برای جویا شدن از روند این کار با علیرضا امین، مدیرعامل شرکت پالایش نفت آبادان به گفت و گو نشسته ایم که در ادامه می خوانید:

 • در ابتدا بفرمائید که شرکت پالایش نفت آبادان چه برنامه هایی برای امسال دارد؟

بنا به فرمایش رهبرمعظم انقلاب، «تولید» ستون فقرات اقتصاد مقاومتی است. اقتصادی که متکی بر ظرفیت ها و توانمندی های داخلی می باشد و عملیاتی شدن آن در کشور، ضمن به ارمغان آوردن رفاه و رفع مشکلات معیشتی مردم، باعث جلوگیری از خسارت آفرینی های دشمنان و ضربات آنها بر پیکره ی اقتصاد ملی می شود. تبیین شعار امسال توسط مقام معظم رهبری به نام جهش تولید  که در واقع لازمه آن پشتکار، تلاش مجدانه ، روحیه جهادی و استفاده از توانمندی های داخلی و بومی در کار است و شرکت پالایش نفت آبادان نیز از این قاعده مثتثنی نبوده  و در شرایط کنونی کشور با تمام توان در راستای عملی شدن این جهش گام برمی دارد و به پشتوانه نیرو های جهادی و تلاشگر خود در سخترین شرایط اقلیمی در خط مقدم تولید کشور سر افرازانه در حال انجام ماموریت خود (تولید و پالایش) گام برمی دارد  .

از برنامه ها و طرح های این واحد صنعتی در سال 99 می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

 • پروژه بازیابی گازهای ارسالی به مشعل فاز سوم
 • بازیابی 5 تن برساعت گازهای ارسالی به فلر و تزریق به سوخت پالایشگاه و کاهش آلاینده های محیط زیستی
 • تعویض کاتالیست فرسوده در واحد تبدیل کاتالیستی
 • رفع گلوگاههای عملیاتی و اصلاح محدودیتهای طراحی واحد 100 وافزایش ظرفیت واحد تا ظرفیت اسمی واحد(دستیابی به ظرفیت پالایش نفت 180 هزار بشکه در روز)

 -دستیابی به رکورد 450 هزار بشکه در روز پالایش نفت خام در واحدهای تقطیر با اجرای طرحهای اصلاحی و بهبود شرایط عملیاتی

-افزایش خوراک پالایشگاه آبادان با استفاده ازظرفیت های موجود در پالایشگاه

 • پروژه افزایش خوراک واحد تقطیر300 جهت افزایش ظرفیت پالایش نفت خام پالایشگاه آبادان

- پروژه احداث مخازن کروی جدید جهت افزایش ظرفیت ذخیره سازی محصولات گازی پالایشگاه شامل شش دستگاه مخزن کروی, خطوط ارتباطی , تلمبه خانه , ساختمان کنترل جدید و متمرکز جهت راهبری مخازن کروی موجود و جدید پالایشگاه که از سال 1398 در مرحله انجام می باشد و بر اساس برنامه زمانی در پایان سال 1399 به اتمام خواهد رسید و در سال 1400 آماده راه اندازی خواهد شد.

-پروژه احداث کلید خانه های فرعی برق: این پروژه شامل طراحی، خرید، ساخت، حمل، بیمه حمل، عوارض و هزینه های گمرکی، بارگیری، تخلیه، نصب، راه اندازی تجهیزات پنج ایستگاه پست 11 کیلوولت (ایستگاههای A,G,K,L,X) مربوط به شرکت پالایش نفت آبادان به صورت EPC و بر اساس نقشه های تک خطی میباشد که با توجه به فرسودگی کلیدخانه های موجود و قدیمی بودن کلیدهای موجود لزوم جایگزینی آنها جزء الزامات پالایشگاه بوده است . پروژه فوق در سال 1397 آغاز و بر اساس برنامه در سال 1400 به بهره برداری خواهد رسید.

    - پروژه احداث کلید خانه اصلی برق پالایشگاه که در سال 1398 مناقصه برگزار و پس از طی مراحل آن , پیمانکار انتخاب گردید و در سال 1399 آغاز خواهد شد. هدف از پروژه فوق توزیع برق پایدار و مطمئن جهت راهبری پالایشگاه می باشد. با توجه به برنامه زمانی در سال 1401 به بهره برداری خواهد رسید .

  - احداث دو دستگاه بویلر بازیافت جهت افزایش راندمان نیروگاه سوم و تولید بخار با استفاده از گازهای خروجی از مولدهای نیروگاه سوم که در مرحله انجام مناقصه و انتخاب پیمانکار جهت انجام پروژه میباشد در سال 1399 پیمانکار انتخاب و شروع بکار خواهد نمود.

- انجام خدمات مهندسی و طراحی پایه جهت احداث واحد بازیافت اسید سولفوریک با ظرفیت 300 تن در روز بازیافت اسید سولفوریک و تولید اسید سولفوریک 98 درصد جهت استفاده در واحد الکیلاسیون به منظور تولید بنزین می باشد. مناقصه فوق انجام و در مرحله انتخاب مشاور در خصوص انجام خدمات مهندسی و طراحی پایه میباشد. مشاور انتخاب ودر سال 1399 شروع بکار خواهد نمود.

- احداث پست 132 کیلو ولت و اتصال آن به شبکه سراسری پالایشگاه جهت تامین برق مطمئن و در صورت نیاز انتقال برق به شبکه سراسری و یا دریافت برق از شبکه سراسری. پروژه فوق در مرحله اخذ مجوزهای لازم و انجام فرایند مناقصه میباشد و در سال 1399 مناقصه برگزار خواهد شد.

- راه اندازی سیستم کنترل و مانیتورینگ جدید جهت میترینگ بندرصادراتی ماهشهرکه با توجه به قدیمی بودن سیستم کنترل و مانیتورینگ پایانه صادراتی بندر ماهشهر و مهم بودن صادرات واحد اتوماسیون صنعتی پروژه راه اندازی سیستم کنترل و مانیتورینگ اسکیدهای 5و6 این بندر را برعهده گرفته است.

- جایگزینی سیستم تعویض و تغییر سیستم کنترل هیتاچی نیروگاه شماره سه با سیستم های رایج و بروز، شایان ذکر است پالایشگاه آبادان دارای هفت دستگاه مولد برق از نوع گازی مدل H25 شرکت هیتاچی ژاپن می باشد. با توجه به اعمال تحریم های ناعادلانه آمریکا ، شرکت هیتاچی از دادن خدمات و قطعات یدکی مولدها امتناع می ورزد. از طرف دیگر با توجه به خاص بودن سیستم کنترل و مانیتورینگ ، تامین قطعات این سیستم از جمله رایانه های صنعتی استفاده شده ، کارت های ورودی-خروجی و CPUهای سیستم کنترل و .... تقریبا غیرممکن گردیده است. با توجه به توضیحات داده شده مهندسی ابزار دقیق توجه به موافقت اولیه مدیریت، طی چند بار ماموریت به یکی از شرکتهای دانش بنیان و متخصص در این خصوص نسبت به مطالعه کلیه داکیومنت ها و نقشه اجرائی اقدام نمود و شرح کار اولیه و پیشنهادات تعویض و تغییر سیستم کنترل هیتاچی توسط این امور انجام گردید .

 

2 - آیا کرونا تأثیری بر تولید پالایشگاه داشته است؟

شرکت پالایش نفت ابادان به پشتیبانی نیروهای تلاشگر و متخصص خود به صورت شبانه روزی و بدون وقفه در راستای تولید انرژی و سوخت در شرایط سخت آب و هوایی و همه گیری بیماری کرونا درحال تلاش و تولید می باشد تا آسایش و امنیت را برای مردم عزیز کشور ایران فراهم سازد. به همین جهت تمامی پروتکل های بهداشتی در راستای حفاظت از پرسنل ،کنترل و عدم گسترش کرونا ویروس بر پایه دستور العمل های بهداشتی توسط  کمیته راهبردی سلامت پالایشگاه به تمامی واحد ها ابلاغ و پایش می گردد که واحدهای مختلف ملزم به اجرای مصوبات این کمیته می باشند. این واحد پالایشی کشور همانند کلیه شرکت های پالایشی طبق برنامه اعلامی از طرف مدیریت هماهنگی و نظارت بر تولید نسبت به افزایش و یا کاهش (بسته به شرایط مصرف )خوراک اقدام می نماید و در این شرایط سخت همه گیری بیماری و وضعیت آب و هوایی کلیه واحدهای عملیاتی بدون مشکل در سرویس عملیاتی می‌باشند و از نظر تولید هم هیچگونه مشکلی وجود ندارد.

 

 

3 - چه اقداماتی از سوی پالایشگاه جهت مقابله با ویروس کرونا صورت گرفته است؟

    شرکت پالایش نفت آبادان در راستای پیشگیری و حفاظت از پرسنل و خانواده های محترم کارکنان و مسئولیت های اجتماعی ، اقدامات پیشگیرانه ای جهت جلوگیری از شیوع  و مقابله با ویروس کرونا انجام داده است که اهم این فعالیت ها و اقدامات  به شرح زیر  می باشد:

**تشکیل 10 جلسه کمیته راهبردی سلامت کارکنان  پالایشگاه با حضور مدیر عامل به عنوان رئیس کمیته  و کلیه اعضاء کمیته راهبردی سلامت با 64 مصوبه که تمام مصوبات نیز اجرایی شده است .(در دو جلسه نیز معاونت محترم بهداشتی و رئیس مرکز بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان حضور داشته اند )

*تشکیل ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا و صدور اطلاعیه جهت اطلاع رسانی به همکاران و پیگیری موارد و مشکلات مربوطه از طریق این ستاد

الف )آموزش و فرهنگ سازی

 1. برگزاری همایش پیاده روی د رتاریخ 24/11/98 و ارائه آموزش راههای پیشگیری از ابتلاء به بیماری های ویروسی حاد تنفسی جهت 300 نفر از خانواده های محترم کارکنان قبل از اعلام موارد ابتلاء در کشور.
 2. برگزاری دوره های آموزشی جهت کلیه کارکنان شاغل در رستوران ها، باشگاه های غذا خوری، آبدارخانه ها و کارگران نظافتچی و توجیه دستورالعمل های ضدعفونی ابلاغی اداره بهداشت کار پالایشگاه
 3. چاپ بیش از 3000 بروشور آموزشی در خصوص راههای پیشگیری از ابتلاء به کرونا ویروس و توزیع آن در بین واحدها و خانواده های محترم کارکنان .
 4. تهیه دستورالعمل  در 2000 نسخه  در خصوص نحوه نظافت و گندزدایی سطوح، ابزار کار و ضد عفونی دست و توزیع آن از طریق اتوماسیون و بین خانواده های محترم کارکنان
 5. تهیه و چاپ 10 بنر پیام های بهداشتی و نصب آنها در بیلبوردها و تابلوها در نقاط مختلف شهری و پالایشگاه با همکاری دانشکده علوم پزشکی آبادان
 6. آموزش چهره به چهره به نفرات آبدارچی و نظافتچی در محل انجام کار و نظارت بر فرایند ضد عفونی توسط کارشناسان بهداشت بصورت دوره ای  .
 7. تهیه، تدوین و ارسال موضوعات آموزشی مرتبط با پیشگیری از بیماری های حاد تنفسی و تاکید بر کرونا ویروس  از طریق اتوماسیون اداری جهت کلیه واحدها.
 8. اطلاع رسانی به کارکنان در جهت آموزش و پیشگیری از بیماری ویروسی کرونا در فضای مجازی.
 9. اطلاع رسانی به کارکنان و خانواده های محترم آنان جهت ثبت اطلاعات خود در سامانه سلامت به نشانی Salamat.gov.ir و حضور کارشناسان بهداشت  در ادارات  جهت پایش و پیگیری  در خصوص ثبت وضعیت سلامت کارکنان  در سامانه مذکور
 10. فرم مطابق با اطلاعات سامانه طراحی و افرادی که دسترسی به اینترنت ندارند و یا آشنایی به ثبت در سامانه ندارند  اطلاعات آنان جمع آوری و توسط کارشناسان بهداشت پالایشگاه در سامانه ثبت می شوند .
 11. براساس بررسی های انجام شده بیش از 3700 نفر از کارکنان و خانواده های محترم آنان تا این تاریخ در این سامانه ثبت نام نموده و پیگیری ها جهت مشارکت بیشتر کارکنان ادامه دارد .

ب ) اقدامات بهداشتی 

 1. منطقه بندی پالایشگاه و ادارات خارج از پالایشگاه به 8 منطقه جهت انجام دقیق عملیات گند زدایی و ضد عفونی
 2. بازرسی منظم و مستمر روزانه  کارشناسان بهداشت HSE  از ادارات و اتاق کنترل واحدهای عملیاتی و درب های ورودی به پالایشگاه و نظارت بر نظافت- بهداشت محیط و  عملیات ضد عفونی.
 3. خرید 20دستگاههای سم پاش20 لیتری  جهت ضد عفونی ادارات، اماکن و معابر
 4. خرید 10 دستگاه سم پاش 10 لیتری جهت ضد عفونی ادارات
 5. خرید 120 دستگاه سم پاش 2 لیتری جهت ضد عفونی داخل ادارات و واحد های عملیاتی
 6. خرید 2 دستگاه سم پاش موتوری100 لیتری جهت ضد عفونی معابر عمومی شرکتی و مناطق مسکونی
 7. تامین 4 دستگاه خودرو و 25 نفر نیرو و فراگیری آموزش های لازم  جهت انجام عملیات گندزدایی و ضدعفونی اتاق های کنترل ادارات ، اماکن ، معابر عمومی پالایشگاه ها ، کارگاه ها درب های ورود خروج پالایشگاه و مناطق مسکونی شرکتی
 8. تهیه  و ابلاغ دستورالعمل به پیمانکاران  جهت تامین  اقلام بهداشتی و اقدامات جهت ضد عفونی محیط های اداری و کارگاهی تحت پوشش
 9. تهیه مواد گند زدا و ضد عفونی کننده سطوح بصورت مستمر از طریق پتروشیمی بندر امام
 10. ضد عفونی نمودن  اتاق های کنترل عملیات دفاتر ادارات و اماکن عمومی  و معابر عمومی بصورت روزانه .
 11. استقرار مواد ضد عفونی کننده و نصب دستگاه سمپاش چشمی در درب های ورودی حراست
 12. ضد عفونی نمودن مدارس و اماکن آموزشی و سالن های اجتماعات
 13. تأمین اقلام بهداشتی مورد نیاز نظیر (دستمال کاغذی، مایع صابون و شوینده ها و ... ) و تحویل به واحد های عملیاتی و ادارات .

14-گندزدایی کلیه وسایل حمل و نقل ازجمله اتوبوس،مینی بوس،خودروهای سواری پالایشگاه بصورت روزانه

15-انجام عملیات گند زدایی مناطق مسکونی کوی قدس ،بهار ، ولی عصر ،کوی 700 واحدی (فلکه فرودگاه )مناطق مسکونی بریم و بوارده بصورت مستمر توسط بسیج شرکت پالایش نفت آبادان  از تاریخ 10/12/98 تا کنون از ساعت 21 الی 24 توسط دستگاه های سم پاش پشتی و موتوری

16-تامین و توزیع بیش از 10000 جفت دستکش

17-تامین و توزیع 5000  عدد پد آنتی باکتریال.

18-خرید  2000عدد ماسک های سوپاپ دار FFP2.

19-توزیع بیش از 7200 لیتر مواد ضد عفونی کننده دست

20- خرید و توزیع 220 لیتر محلول ضدعفونی سطوح

21-انجام تست CRP جهت افراد مشکوک به کرونا با همکاری طب صنعتی

22 -تب سنجی کارکنان روز کار و نوبت کار بصورت مستمر  و درب های ورودی زمان حضور همکاران در محل کار و در اتاق های کنترل واحدهای عملیاتی

ج) کاهش ساعات کاری ، تعطیلی و دور کاری کارکنان

1-شروع ساعت کاری کارکنان با 2 ساعت تأخیر (ساعت حضور 9 صبح) از تاریخ 15/12/98 تا تاریخ 22/12/98 و بعد از بخشنامه فرمانداری کلیه ادارات ستادی و اداری تا اطلاع ثانوی  تعطیل شده اند.

2-اعطاء مرخصی به مادران(در صورت نداشتن مرخصی در سال 98 از مرخصی سال 99 استفاده گردد )

3-شناسایی و پیگیری کارکنانی که دچار مشکلات تنفسی هستند  جهت معرفی به  درمانگاه پالایشگاه و در صورت صلاحدید پزشک استعلاجی یا عدم حضور در محل کار جهت آنان توصیه و اجرایی شده است .

4-کنسل شدن کلیه جلسات حضوری

5-کنسل شدن مأموریت های اداری به جز شرایط عملیاتی و اضطراری.

6- ممنوعیت ورود بازدید کننده از پالایشگاه تا اطلاع ثانوی

7- لغو فراخوان معاینات دوره ای کارکنان تا اطلاع ثانوی

8- تعطیلی نمازخانه های پالایشگاه

9- تعطیلی سینماها ، پارک ها و مراکز تفریحی

10- تعطیلی همایش ها، کلاس های آموزشی، اماکن ورزشی، استخرها و باشگاههای غذا خوری و مسابقات ورزشی داخلی تا اطلاع ثانوی.

11-خودداری از پذیرش مهمان در مهمانسراها تا اطلاع ثانوی

12- جلوگیری از تخلیه و جابه جایی منازل کارکنان بازنشسته تا پایان فروردین ماه

13- تعطیلی ادارات ستادی  تا 15 فروردین 99  فقط 20% از کارکنان در محل کار تا اطلاع ثانوی حضور داشته باشند.

 (حضور مدیران و روسا در محل کار الزامی است و به فراخوان نیاز کارکنان موثر در انجام کارها توسط روسای محترم  فرا خوانده می شوند )

14-- دور کاری کارکنان با توجه بخشنامه وزیر نفت در حال اجرا می باشد و به مدیران  و روسای محترم ادارات  طی بخشنامه و دستورالعملی جهت اجرا ابلاغ شده است .

15-استفاده از کارت ساعت زنی به جای ثبت اثر انگشت تا اطلاع ثانوی.

16-تعطیلی رستوران  و سالن های های  غذا خوری پالایشگاه و عدم سرو غذا در سالن غذا خوری و توزیع غذا در ظرف یکبار مصرف جهت کارکنان 

د )کمک های برون سازمانی در راستای مسئولیت های اجتماعی(اقدامات مدیریتی)

1-تامین مبلغ 20 میلیارد ریال در راستای مسوولیت های اجتماعی جهت خرید دستگاه های وینتیلاتور وینتیلاتور ( دستگاه تنفس مصنوعی ) در اختیار دانشکده علوم پزشکی آبادان

2-اهداء تعداد 750 عدد ماسک فیلتر دار N95 و 120 عدد مایع ضدعفونی کننده دست نیم لیتری به بیمارستان آیت ا... طالقانی آبادان به عنوان بیماران بستری کرونایی

3  -اهداء 40 لیتر ماده ضدعفونی کننده دست 100 عدد دستکش و 15 عدد محلول نیم لیتری دست به فرمانداری آبادان

4- اهداء تعداد 100 عدد ماسک و 20 لیتر محلول ضدعفونی کننده به اداره راهنمایی و رانندگی

5- اهداء تعداد 100 عدد ماسک فیلتر دار N95 و 45 عدد  FFP2و 100عدد مایع ضدعفونی کننده دست نیم لیتری به مرکز بهداشت شهرستان آبادان

6- اهداء تعداد 300 عدد ماسک فیلتر دار FFP2 به بیمارستان امام خمینی صنعت نفت

7- اهداء 100 لیتر مایع ضدعفونی کننده دست به فرمانداری آبادان

8-تامین  و تحویل دو دستگاه سم پاش موتوری و 4 دستگاه سم پاش 10 لیتری و 300 عدد ماسک N95 و 70 دست لباس ضد مواد شیمیایی  و40 لیتر مواد ضد عفونی کننده دست و روزانه 400 عد شیر پاکتی تک نفره و 200 عدد دستکش جهت ناحیه مقاومت بسیج آبادان جهت ضد عفونی و گند زدایی ناحیه شهری آبادان

9-تهیه و چاپ  بنر پیام های بهداشتی و نصب آنها در بیلبوردها و تابلوها در نقاط مختلف شهری و پالایشگاه

10- تحویل 1000 عدد ماسک سه لایه پزشکی  به آموزش و پرورش شهرستان آبادان جهت برگزاری امتحانات نهایی

 

 

4- چه ایده های نوینی برای افزایش ظرفیت صورت گرفته وچگونه از توانمندی متخصصان داخلی  در جهت پیشبرد اهداف پالایشگاه استفاده می کنیم؟

با توجه به ساختار فرآیند محور واحدهای مهندسی ،بهره برداری وتعمیر ونگهداری پالایشگاه ورعایت  اصل بهبود مستمر ونظارت پیوسته در واحدهای عملیاتی  استفاده از توانمندیهای کارکنان در بهبود واصلاح واحدها وارتقاء عملکرد فعالیتهای شرکت در قالب دو مسیر هم راستا انجام می شود:

1- از طریق سیستم نظارت پیوسته وپایش عملکردها توسط ادارات مسئول  ودر قالب وظایف سازمانی وسیستمهای تعیین شده که اصولا بر اساس بررسیها وتحلیل شرایط توسط کارشناسان خبره انجام شده ونتیجه بررسیها به عنوان یک خروجی به ادارات مسئول منعکس می گردد این رویه یک فعالیت سیستماتیک،گروهی وتیمی وبا رعایت محدوده مسئولیتی واعمال صرفه وصلاح ،بهبود فرآینده ورعایت ایمنی و جوانب زیست محیطی می باشد

2 - مسیر دوم که فرصت برابر برای همه افراد اعم از کارکنان رسمی،پیمانی و... ودر تمام سطوح سازمانی وبا هر عنوان شغلی فرآهم است استفاده از بستر نظام پیشنهادات وارائه پیشنهادهای بهبود  بوده وهمه کارکنان فرصت برابر برای ارائه نظرات خواهند داشت.این مسیر با مشارکت کارکنان آغاز شده وبا ورود پیشنهادات به چرخه سیستم نظام مشارکت وارائه آن به کارشناسان وانجام بررسی ومطالعات واظهار نظر ادامه یافته ونظرات مورد تایید پس از موافقت ورعایت مراحل  طراحی و... تبدیل به کار ویا فعالیت اجرایی می شود. در هر دو حالت برآیند این مسیرها استفاده حداکثری از دانش پیدا وپنهان همه کارشناسان صاحب ایده وطرح برای ارتقاء فعالیتهای شرکت می باشد. که به برخی از آنها به شرح ذیل می توان اشاره کرد.

 

 • افزایش خوراک واحد تقطیر 300 که در سال 98 از فرایند غلظت شکن به فرایند تقطیرتغییر کاربری داده شده است. مطالعات امکان سنجی تغییر کاربری و.احد غلظت شکن پالایشگاه آبادان توسط اداره مهندسی پالایش در سال 1398 انجام و سپس نتایج این محاسبات در واحد تست ران شده و کارکرد واحد با خوراک 15 هزار بشکه در روز تقطیر نفت خام در زمستان سال 1398 انجام شد. در سال 1399 با توجه به نامگذاری سال جهش تولید توسط مقام معظم رهبری، مطالعات افزایش ظرفیت این واحد در حال انجام، که خروجی این مطالعات افزودن تجهیزات جدید به این واحد می باشد که نتیجه این پروژه تبدیل واحد تقطیر 300 از خوراک 15هزار بشکه در روز تقطیر نفت خام به واحدی با خوراک تقریبی 30 هزاربشکه در روزخواهد بود. که با این افزایش خوراک امکان پالایش تقریبی470 هزار بشکه در روز نفت خام در پالایشگاه آبادان میسر خواهد شد که این اقدام بیانگر جهشی بزرگ در صنعت پالایش کشور خواهد بود.
 • پروژه بازیابی گازهای ارسالی به مشعل

به منظور بازیابی گازهای ارسالی به فلر با نصب دو عدد کمپرسور در منطقه یک پالایشی از سوختن مازاد گازهای ارسالی به مشعل جلوگیری به عمل خواهد آمد.

-با توجه به نامگذاری سال 99 به سال جهش تولید پالایشگاه آبادان قصد برداشتن گامی بزرگ در تولید گازهای فرایندی و بازیابی مقدار تقریبی 5 تن برساعت گازهای ارسالی به فلر و تزریق آن به سوخت پالایشگاه و یا فروش به مشتری خریدار گاز تولیدی پالایشگاه و کاهش آلاینده های محیط زیستی را دارد.

 • تعویض کاتالیست واحد تبدیل کاتالیستی به کاتالیست ارتقا یافته تولید داخل

با توجه به شرایط تحریم ظالمانه و نامگذاری امسال یه سال جهش تولید، پالایشگاه آبادان بار دیگر جهش بزرگی در جهت اعتماد به تولید داخلی انجام داده که استفاده از کاتالیست ارتقا یافته ساخت شرکت داخلی اکسیرنوین فرآیند برای اولین بار در واحد تبدیل کاتالیستی پالایشگاه آبادان برای سال 99 برنامه شده است که با این تعویض، محصول بنزین در این واحد کلیدی با کیفیت بالا تولید خواهد شد.

 • بررسی امکان جهش در راه اندازی واحدهای فاز 2

با توجه به نامگذاری امسال یه سال جهش تولید، پالایشگاه آبادان قصد جهش در راه اندازی واحدهای تقطیر و گازمایع طرح تثبت ظرفیت را دارد که در حال حاضر جلسات و مطالعات و امکان سنجی این طرح در حال انجام می باشد.

 

5- چه تعداد از نیرو های پالایشگاه بومی و چه تعداد غیر بومی هستند؟

مجموع تعداد نفرات شاغل در شرکت پالایش نفت آبادان  تعداد 7017 نفر می باشد. که از این تعداد 2931 نفر کارکنان رسمی، پیمانی ، قراردادی و تعداد 4086 نفر در قالب ارکان ثالث (پیمانکاری ) مشغول به فعالیت می باشند.

 

در زمینه تعداد نیروهای بومی و غیر بومی شاغل در واحدهای پیمانکاری شرکت پالایش نفت آبادان باید گفت:  3348 نفر بومی و 738 نفر بومی استان خوزستان در پالایشگاه مشغول به کار هستند.

-سخن آخر

برای رفاه نیروهای رسمی ، قراردادی و پیمانی تابع ضوابط و مقررات و دستور العمل های واصله از بررسی طرحها ، روشها و هماهنگی مقررات اداری پالایش و پخش می باشد و در راستای رفاه این عزیزان و حسب مورد می توان از تسهیلاتی نظیر ( کارت خدمات الکترونیک (نفت کارت) ، کمک هزینه غذای نیمروز، هدیه ولادت حضرت فاطمه (س) و گرامیداشت روز زن ، و اجرای دوره های آموزشی، استفاده از تسهیلات ورزشی و باشگاهی،سفرهای زیارتی و سیاحتی به مشهد مقدس و محمود آباد) نام برد .

 

ضمن آنکه تدابیر اتخاذ شده در ارتباط با افزایش رفاه و ارتقای میزان سطح در آمد نیروهای پیمانکاری نیز به شرح زیر می باشد :

        با توجه به سیاست های وزارت نفت در رابطه با بهبود معیشت نیروهای زحمتکش در شرکت های پیمانکاری طرف قرارداد

        و با هدف رعایت عدالت در پرداخت ها ، اجرای ضوابط جدید برای نیروهای شاغل در واحد های مستمر غیر پروژه ای به

        شرح زیر در دستور کار قرار گرفت:   

        اقدام جهت پیاده سازی نظام طبقه بندی مشاغل کارکنان پیمانکاری آغاز شده و با اجرای آن بهبود مناسبی در درآمد آنان ایجاد خواهد شد ، پالایشگاه آبادان بعنوان پایلوت این طرح انتخاب و ظرف مدت کوتاهی (یکماه آینده ) این سیستم پیاده سازی می گردد .

       از دیگر اقدامات انجام شده می توان به موارد زیر اشاره نمود :  

        احصاء مشاغل پیمانکاری برای فعالیت های مستمر

 • احصاء عناوین شغلی
 • تعیین گروه های شغلی
 • تدوین شناسنامه شغلی و جدول مزدی

-  فوق العاده ها و پرداخت ها متناسب با تنوع مشاغل

       -  اقدام جهت برقراری و ارائه خدمات بیمه تکمیلی در مان به افراد مشمول و نفرات تحت تکفل ایشان ، بدین ترتیب که 20درصد   مبلغ سرانه حق بیمه کارگر و افراد تحت تکفلشان بر عهده وی و 80درصد سرانه در صورت تحویل اسناد عقد قرار داد با شرکت بیمه دانا، توسط شرکتهای پیمانکاری ذیربط از سوی شرکت پالایش نفت آبادان پرداخت خواهد شد

         -  تصویب و پرداخت حق الزحمه پاداش بهره وری به کارکنان قراردادهای پیمانکاری

         -  پرداخت هزینه غذای نیمروزی نیروی انسانی شاغل تحت قرارداد

         - افتتاح حساب بانکی مشترک فی مابین نماینده کارفرما و نماینده پیمانکار در راستای اعمال کنترلهای لازم در ارتباط باپرداخت به کارکنان پیمانکار و پرداخت های تکلیفی .

         -  تنظیم و اجرای قراردادهای دارای برآورد نیروی انسانی بر اساس قراردادهای سهم و هزینه مدیریتی با هدف کنترل      .

          -  پیگیری مصوبات و ابلاغیه های اصلاح نظام پرداخت کارکنان و کنترل پرداخت های انجام شده مطابق با قانون کار و

               رعایت عدالت در پرداخت جبران خدمات نیروهای پیمانکاری متناسب با شرایط کارگاه در قراردادهای پیمان سپاری به

              شیوه حجمی و مدیریتی توسط مدیریت منابع انسانی .

          -  رسیدگی و کنترل صحت واریز حق بیمه و اقلام پرداختی به بیمه شدگان از لحاظ شمول بیمه پردازی . 

 

دانلود تصویر خبر

دیدگاه‌ها

سوال
این سوال برای آزمایش این است که آیا شما یک کاربر واقعی هستید یا خیر و برای جلوگیری از پیام‌های اسپم خودکار.
3 + 9 =

این مساله ریاضی ساده را حل کنید و نتیجه را وارد کنید. برای مثال : 3+1 باید عدد 4 را وارد نمایید.