Block title
Block content
جرثقیل های پایانه نفتی پالایشگاه آبادان در بندر ماهشهر
بازوهای پولادینی که تاریخ را جابجا کردند
دوشنبه 25 مرداد 1395

امکان جابجایی جرثقیل های بندر صادراتی ماهشهر به موزه نفت آبادان مورد ارزیابی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی، همه چیز از آنجا شروع شد که پیشنهادی به سامانه پیشنهادهای شرکت پالایش نفت آبادان رسید مبنی بر اینکه از جرثقیل های بدون کاربرد بندر صادراتی ماهشهر، می توان در موزه نفت آبادان بهره برد.

امکان سنجی این پیشنهاد با اعزام گروهی از روابط عمومی پالایشگاه آبادان در یکشنبه سوم مردادماه انجام شد و در پی کاوش اولیه، این نتیجه به دست آمد که دو جرثقیل بازمانده در اسکله شماره 8 بندر صادراتی شرکت پالایش نفت آبادان در ماهشهر، از دهه 50 تاکنون در کناره‎ی این آبراه تاریخی جاخوش کرده اند.

بر اساس اظهارات شفاهی مدیران و کارکنان بندر صادراتی ماهشهر، این ابزارهای غول آسا با شماره های اموال 408540001 و 408540002 ثبت شده در بخش بایگانی شرکت پشتیبانی، ساخت و تهیه کالای نفت تهران، ساخت کشور ژاپن هستند.

جرثقیل های بندر صادراتی ماهشهر افزون بر حمل بشکه های نفت، نفت سفید، قیر و دیگر فرآورده های نفتی، رویدادهای تلخ و شیرین فراوانی در دل خود پنهان دارند. جابجایی هزاران تن مواد غذایی و مایحتاج مردم کشور از کشتی ها و شناورها در دوران دفاع مقدس یکی از آن هزاران است.

پیش از این جرثقیل قدیمی تری نیز از بارانداز خارج و به قطعات کوچک تر جدا شده و در انبار پایانه نفتی ماهشهر که به سلویچ مشهور است نگهداری می شود.

جرثقیل های دوگانه اسکله شماره 8 بندر صادراتی ماهشهر، با نیروی برقی کار می کردند. این منبع انرژی جرثقیل ها در آغاز، سه فاز بوده و با تغییر منبع نیرو و نصب ترانسفورماتورهای مبدل روی پایه ها، امکان بهره از برق با ولتاژ دگرگون گشته، به وجود آمده است.

گروه اعزامی، همچنین امکان باز نمودن قطعات و حمل آنها به بخش اسکله موزه نفت آبادان از دو مسیر خاکی و آبی را نیز مورد ارزیابی قرار داد.

امید می رود با انتقال جرثقیل های پایانه نفتی ماهشهر، گنجینه نفت آبادان، بیش از پیش پربارتر شده و این، محرکی گردد تا در کوتاه ترین زمان، شاهد بازگشایی درهای آن به روی مشتاقان تاریخ پرشکوه طلای سیاه در جزیره رویاها (نامی که برخی از مقامات ارشد بریتانیا به آبادان می دادند) باشیم.

 

دانلود تصویر خبر

دیدگاه‌ها

سوال
این سوال برای آزمایش این است که آیا شما یک کاربر واقعی هستید یا خیر و برای جلوگیری از پیام‌های اسپم خودکار.
5 + 8 =

این مساله ریاضی ساده را حل کنید و نتیجه را وارد کنید. برای مثال : 3+1 باید عدد 4 را وارد نمایید.