Block title
Block content
افزایش تولید بنزین و نفت گاز چشم انداز پیش روی صنعت پالایش و پخش کشور
سه شنبه 18 ارديبهشت 1397

تولید بنزین یورو 4 کشور از نیمه دوم امسال به حدود 65 میلیون لیتر و میزان تولید نفت گاز یورو 4 نیز به 50 میلیون لیتر در روز می رسد.

سعید مداح مروج، مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با بیان این مطلب، گفت: ظرفیت تولید بنزین کشور 80 میلیون لیتر در روز است که به علت تعمیرات اساسی برخی پالایشگاه ها، هم اکنون روزانه حدود 70 میلیون لیتر بنزین در کشور تولید می شود.

وی افزود: ظرف روزهای آینده این میزان تولید به 80 میلیون لیتر باز می گردد و با تثبیت فاز دوم پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس این میزان به حدود 90 میلیون لیتر افزایش خواهد یافت.

به گفته وی واحدهای تقطیر و بنزین سازی قدیم پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند، واحد تقطیر پالایشگاه شیراز، واحدهای C.R.U و آیزوماکس پالایشگاه اصفهان و واحد C.R.U پالایشگاه تهران در بهار امسال در تعمیرات اساسی به سر می برند که تا چند روز آینده به اتمام خواهد رسید و شرایط تولید کشور نیز به پایداری خواهد رسید.

تشریح وضعیت تولید، ارسال خوراک، طرح ها و تعمیرات اساسی 10 پالایشگاه کشور

پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس

مروج با بیان اینکه در حال حاضر روزانه حدود 170 هزار بشکه میعانات گازی استحصال شده از میدان گازی پارس جنوبی (عسلویه) به عنوان خوراک وارد پالایشگاه ستاره خلیج فارس می شود، ادامه داد: با تثبیت فاز دوم این پالایشگاه، این میزان از نیمه دوم اردیبهشت ماه به 220 تا 240 هزار بشکه در روز خواهد رسید.

به گفته وی این پالایشگاه در هر فاز 12 میلیون لیتر بنزین یورو 5 و 4 میلیون لیتر نفت گاز یورو 5 تولید خواهد کرد.

پالایشگاه آبادان

مروج با بیان اینکه در حال حاضر در قدیمی ترین پالایشگاه کشور(آبادان) بین 10 تا 12 میلیون لیتر بنزین سبز تولید می شود، بطوریکه  2 میلیون لیترآن در واحد آلکیلاسیون قابل تولید است، ادامه داد: این واحد دارای ظرفیت 12 هزار بشکه است.

وی ادامه داد: واحد کت کراکر با ظرفیت 45 هزار بشکه در روز به طور متوسط 4 میلیون لیتر بنزین با اکتان 93 و واحد C.R.U با ظرفیت 24 هزار بشکه نیز حدود 3 میلیون لیتر بنزین تولید می کند.

به گفته مروج افزون بر این روزانه 3 میلیون لیتر بنزین از مواد سبک تولید می شود که مجموع تولید بنزین این پالایشگاه را در بهترین حالت به 12 میلیون لیتر در روز می رساند؛ همچنین خوراک پالایشگاه آبادان 380 هزار بشکه در روز است.

مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی پالایش و پخش طرح های پالایشگاه آبادان را شامل دو فاز توسعه و بهبود(فاز دوم) و کاهش نفت کوره (فاز چهارم) معرفی کرد و افزود: فاز 2 شامل واحدهای زیادی از جمله؛ تقطیر، ایزومریزاسیون، هیدرو کراکر و ... است.

به گفته مروج اجرای فاز دوم پالایشگاه آبادان از طریق خط اعتباری چین به میزان 3 میلیارد دلار تامین شده است که با هدف جمع آوری واحدهای فرسوده، تثبیت تولید، بهبود کمی و کیفی فرآورده های نفتی طراحی و اجرا خواهد شد، همچنین افق اجرای این طرح چهار ساله است.

پالایشگاه اصفهان

وی با بیان اینکه تولید فعلی بنزین پالایشگاه اصفهان در حال حاضر 10 میلیون لیتر با کیفیت یورو 4 است، توضیح داد: با اتمام تعمیرات اساسی واحدهای C.R.U و آیزوماکس و در صورت حل مشکل آب این شرکت، به 11 تا 12 میلیون لیتر در روز افزایش خواهد یافت.

به گفته وی شرکت پالایش نفت اصفهان دارای دو واحد تقطیر شمالی و جنوبی با خوراک 280 هزار بشکه نفت در روز است.

مروج با بیان اینکه دو واحد ویسبریکر (غلظت شکن visbreaker ) به ظرفیت 90 هزار بشکه در این پالایشگاه است که مجموع ظرفیت این پالایشگاه را به 370 هزار بشکه در روز می رساند، تصریح کرد: در حال حاضر خوراک ورودی پالایشگاه اصفهان 320 هزار بشکه و تولید بنزین آن 10 میلیون لیتر با کیفیت یورو 4 است.

وی گفت: این شرکت دارای یک پروژه تصفیه نفت گاز است که تلاش می شود بخش مکانیکال آن امسال به سرانجام برسد که در بهار سال آینده نیز راه اندازی خواهد شد.

به گفته مروج با بهره برداری از واحد تصفیه نفت‌گاز شرکت پالایش نفت اصفهان،  روزانه 15 تا 16 میلیون لیتر نفت‌گاز یورو 4 به تولیدات یورو کشور اضافه خواهد کرد.

پالایشگاه تبریز

مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی پالایش و پخش، خوراک پالایشگاه تبریز را 110 هزار بشکه در روز و تولید بنزین آن را حدود 3 تا 3.5 میلیون لیتر عنوان کرد و گفت: یک میلیون لیتر آن یورو 4 و مابقی نیز بنزین معمولی است.

 مروج افزود:تعمیرات اساسی این شرکت به تیرماه امسال موکول شده و پروژه تصفیه نفت گاز آن که در حال انجام است تا اوایل تیرماه به بهره برداری خواهد رسید.

به گفته وی با راه اندازی واحد تصفیه مذکور روزانه 5 تا 6 میلیون لیتر نفت گاز یورو 4 به چرخه تولید مصرف کشور اضافه خواهد شد.

پالایشگاه کرمانشاه

مروج درباره شرکت پالایش نفت کرمانشاه که دارای قدمتی حدود صد سال و از ظرفیت خوراک تصفیه 20 هزار بشکه ای نفت برخوردار است، گفت: این پالایشگاه روزانه 700 هزار لیتر بنزین معمولی تولید می کند که در محدوده استان کرمانشاه توزیع می شود.

وی افزود:  برای این شرکت پروژه هایی در حال تعریف است که انتظار می رود ضمن تامین اعتبار هر چه سریعتر نهایی و نافذ شود.

به گفته مروج در این شرکت روزانه 1.5 میلیون لیتر نفت کوره تولید می شود که با اجرای هرچه سریعتر طرح ها علاوه بر کاهش تولید نفت کوره، می توان میزان گوگرد بنزین تولیدی آن را از حدود 200ppm  به زیر 50ppm کاهش داد.

پالایشگاه شیراز

مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی پالایش و پخش گفت: پالایشگاه  شیراز نیز به عنوان یکی از پالایشگاه های قدیمی، هم اکنون روزانه حدود 1.5 میلیون لیتر بنزین معمولی تولید می کند؛ خوراک ورودی به این پالایشگاه 50 هزار بشکه در روز نفت خام و هفت هزار بشکه میعانات گازی است که در مجموع به 57 هزار بشکه در روز می رسد.

وی با بیان اینکه پروژه های واحد تصفیه نفتا و واحد ایزومریزاسیون برای این شرکت تعریف شده که در صورت اجرا طبق زمان بندی، تا سه سال آینده به نتیجه خواهد رسید، تصریح کرد: با راه اندازی واحد تصفیه نفتا، میزان گوگرد تولید بنزین کاهش می یابد و واحد ایزومریزاسیون نیز کیفیت بنزین تولیدی را به استاندارد یورو 4 ارتقاء خواهد بخشید.

پالایشگاه بندرعباس

مروج با بیان اینکه خوراک ورودی به پالایشگاه بندرعباس حدود 325 هزار بشکه در روز است که حدود 11 تا 12 میلیون لیتر بنزین معمولی تولید می کند، افزود: پروژه ساخت واحد ایزومریزاسیون در این شرکت که مراحل پایانی را طی می کند تا سه ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید؛ انتظار می رود طی2 یا 3 ماه آینده کاتالیست های این واحد بارگیری شود.

این مقام مسئول گفت: با راه اندازی این واحد تمام بنزین این پالایشگاه با استاندارد یورو 4 تولید خواهد شد.

وی همچنین افزود: پروژه تصفیه نفت گاز این شرکت حداکثر در شهریور یا مهرماه امسال به بهره برداری خواهد رسید که با راه اندازی آن حدود 12 تا 15 میلیون لیتر در روز، نفت گاز یورو 4 به سبد تولیدات یورویی کشور اضافه خواهد شد.

پالایشگاه لاوان

مروج درباره پالایشگاه لاوان توضیح داد: تولید فعلی بنزین شرکت پالایش نفت لاوان حدود 1.5 تا 2 میلیون لیتر با کیفیت معمولی و تولید نفت‌گاز آن 3 میلیون لیتر با استاندارد یورو 4 در روز است.

به گفته وی باقیمانده طرح افزایش کمی و کیفی بنزین پالایشگاه لاوان تا تیرماه امسال به بهره برداری می رسد، بطوریکه با اجرای این طرح میزان تولید بنزین پالایشگاه به 3 میلیون لیتر در روز و کیفیت آن نیز به استاندارد یورو 4 خواهد رسید.

پالایشگاه تهران

مروج گفت: بنزین تولیدی شرکت پالایش نفت تهران نیز روزانه 6.5 میلیون لیتر است که بنزن آن دارای انحراف از استاندارد یورو 4 است، به همین منظور برای اصلاح بنزن بنزین تولیدی این شرکت، قراردادی با یک شرکت ژاپنی منعقد شده است که امیدواریم ظرف 2 سال آینده به ثمر برسد.

وی ادامه داد: هم اکنون خوراک ورودی به این پالایشگاه 250 هزار بشکه در روز است که با اجرای طرح های بهینه سازی طی سالهای 86 تا 90 ، کیفیت محصولات ارتقاء یافته است، بطوریکه  از سال 91 روزانه 11 میلیون لیتر نفت‌گاز یورو 4 را به طور پیوسته تولید می کند.

پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند

مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی پالایش و پخش با بیان اینکه واحد تقطیرقدیم پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند با ظرفیت170 هزار بشکه در روز در حال تعمیر است، و در حال حاضر پالایشگاه با 80 هزار بشکه در روز کار می کند، گفت:واحد بنزین سازی قدیم آن نیز که از ظرفیت 21 هزار بشکه ای برخوردار است نیز تعمیر اساسی شد

 

 

دانلود تصویر خبر

دیدگاه‌ها

سوال
این سوال برای آزمایش این است که آیا شما یک کاربر واقعی هستید یا خیر و برای جلوگیری از پیام‌های اسپم خودکار.
13 + 1 =

این مساله ریاضی ساده را حل کنید و نتیجه را وارد کنید. برای مثال : 3+1 باید عدد 4 را وارد نمایید.