Block title
Block content
مدیرعامل خبر داد؛
افزایش تولید بنزین در سال 97 به تحقق پیوست
يكشنبه 23 ارديبهشت 1397

تلاش اخیر کارکنان این مجموعه با حمایت همه جانبه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران و مدیریت با درایت مهندس صادق آبادی در حال به ثمر نشستن است و عنقریب است که پالایشگاه آبادان از وضعیت پیشین خود فاصله بگیرد و به مجموعه ای سودده تبدیل شود.

این گفتة مدیرعامل شرکت پالایش نفت آبادان که مدتی است سکان مدیریت شرکت پالایش نفت آبادان را در دست دارد. اسفندیار دائم الذکر تاکید دارد با اجرای برنامه های توسعه ای، موضوع ضرردهی این پالایشگاه از این مجموعه رخت بر می بندد و تولید سودده، عملیاتی شده و پالایشگاه آبادان با تولید بخش قابل توجهی از نفت و فرآورده های آن در  ایران همچنان به عنوان گل سرسبد مجموعه های پالایشی کشور باقی بماند.

بنزین سبز؛ کالای ارزشمند ایرانی

وی در پاسخ به این پرسش که با شرایطی که در حوزه سوددهی پالایشگاه‌ها وجود دارد وضعیت پالایشگاه آبادان چگونه است، گفت: بهتر است به این موضوع اشاره کنم که در سال 95 که این مجموعه را تحویل گرفتم، پالایشگاه آبادان یک پالایشگاه کاملا ضررده محسوب می‌شد. اما به تدریج با طرح‌ها و برنامه های جدید این ضرردهی جبران شد و هر روز نیز به سوی سوددهی پیش می رود. طی دو سال اخیر خیلی تلاش کردیم و اجرای برنامه‌های جدید باعث شد مارجین (حاشیه سود) پالایشگاه روندی مثبت در پیش بگیرد و امیدواریم این جریان همچنان ادامه یابد. لازم است اشاره کنم که سود پالایشگاه آبادان از سال 96 به بعد حدود 900 میلیارد تومان شده است که نسبت به دوره منفی قبلی دستاورد بسیار بزرگی است.

دائم الذکر در خصوص برنامه هایی که منجر به این سوددهی شده است گفت: افزایش تولید بنزین یکی از اصلی ترین این برنامه ها بوده است و بر این اساس موفق شدیم تولید زیر ده میلیون لیتری بنزین در روز را به 12 میلیون لیتر برسانیم در این راستا دو واحد پالایشگاه را که برای مدت 4 سال بدون تولید و کار مانده بود دوباره راه اندازی کردیم و لازم است به این موضوع اشاره کنم که البته جسارت این کار را مهندس صادق آبادی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی به ما داد و ما این فرصت را پیدا کردیم که به چنین کاری دست بزنیم.

او ادامه داد :واحدهای راهبردی مجتمع آلکیلاسیون، ایزومریزاسیون و بازيافت اسیدسولفوريك به سرویس برگشته، دست ما را برای تولید الکلیک یا همان بنزین سبز باز کرد و در حال حاضر در تولید این فرآورده به عدد یک میلیون لیتر رسیده ایم و می توانیم این نوید را بدهیم که تا پایان سال، تمام بنزین پالایشگاه آبادان، یورو 4 خواهد شد. با تولید این فرآورده باارزش، C4 موجود در محصول گاز مایع تبديل به بنزين گرديده و علاوه بر آن ارتقای جنبه هاي زیست محیطی نيز از اهداف دست يافته در اين طرح مي باشد.

طرح تثبیت تولید           

دائم الذکر در خصوص طرح تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان توضیح داد: پروژه فاز دو را شهریورماه سال گذشته آغاز کردیم و کارهای اولیه ساختاری آن تقریبا تمام شده است و فعالیت‌های رو و زیر زمینی عملیات سازه ای آن به خوبی به انجام رسیده و طبق برنامه دارد پیش می‌رود و می توانیم اعلام کنیم که در چند سال آتی پالایشگاه آبادان به مجموعه ای کاملا سودآور تبدیل شود. باید یادآوری کنم که پروژه فاز دو در واقع طرح تثبیت پالایشگاه است و هدف از اجرای آن کاهش تولید نفت کوره است که آن را از ۳۸ درصد به زیر 23درصد می رساند و در ادامه تولید محصولات میانی و سبک را امکان پذیر و آن را افزایش می‌دهد.

مدیرعامل پالایشگاه آبادان هزینه پروژه را ۳ میلیارد دلار اعلام کرد و ادامه داد: فاینانس پروژه از سوی شرکت چینی ساینوپک و شرکت ایرانی  ODCCانجام می‌شود. بدین ترتیب با اجرای این پروژه، حاشیه سود پالایشگاه آبادان به 6 دلار در هر بشکه خواهد رسید و طبعا با گذشت زمان این میزان به بالاتر سوق پیدا خواهد کرد. در فاز چهار پالایشگاه آبادان نیز تولید نفت کوره به زیر 10 درصد خواهد رسید و ممکن است با نصب واحد کک سازی این میزان به صفر برسد.

مدتی که برای این پروژه در نظر گرفته شده دوره ای 4ساله است که در دو سال آتی به اهداف مورد نظر خواهد رسید. اولین واحد آغازکنندة کار بخش تقطیر است و پس از آن واحدهای تصفیه نفت سفید و نفت گاز، واحد آیزوماکس و مجموعه های تولید ئیدروژن، ازت و دیگر واحدها که خود حکم یک پالایشگاه را دارد شروع به کار خواهند کرد.

عضو هیات مدیره شرکت پالایش نفت آبادان به واحدهای قدیمی این پالایشگاه نیز اشاره کرد: قصد داریم در آینده نزدیک واحدهای قدیمی را جمع آوری کرده و به موزه نفت ایران تحویل دهیم و از این پس آبادان را در قالب یک پالایشگاه کاملا مدرن درخواهیم آورد.

تحقق 99 درصدی برنامه پیش بینی شده

دائم الذکر در پاسخ به این پرسش که در حال حاضر ظرفیت تولیدات پالایشگاه چقدر است و این مقدار چند درصد سقف پیش بینی شده را پوشش می دهد، گفت: در حال حاضر ظرفیت پالایش نفت خام حدوداً 7/57 میلیون لیتر بوده که حدود 5/57 میلیون لیتر فرآورده تولید شده و اصولاً عملکرد این شرکت نسبت به برنامه پیش بینی شده 99 درصد تحقق یافته است.

در حال حاضر بالغ بر ۱۲.4 میلیون لیتر بنزین تحویل شرکت پخش می‌دهیم که نسبت به چند ماه گذشته ۲ میلیون لیتر افزایش یافته است.

 

محصولات شرکت پالایش نفت آبادان

گاز مایع

پروپیلن

بنزین موتور

بنزین یورو 4

بنزین 100 LL

نفت سفید

نفت گاز

نفتکوره سبک

پنتان

انواع حلال

سوخت جت

خوراک BIPC

نفتای سنگین

نفتای سبک

مالچ

روغن خام سبک

روغن خام تحویلی به ایرانول

قیر تحویلی به پاسارگاد

وکیوم باتوم تحویلی به پاسارگاد

کلاریفاید اویل

مصرف MTBE

بنزین سوپر و بنزین پتروشیمی مصرفی

گوگرد (تن)

خوراک APC (تن)

 

مهمترین اقدامات

دائم الذکر مهمترین اقدامات صورت گرفته در دو سال گذشته در جهت تولید و تثبیت و افزایش ظرفیت پالایشگاه را در قالب دو مجموعه برشمرد:  مجموعه اول، شروع عملیات اجرایی احداث واحدهای طرح تثبیت ظرفیت پالایشگاه شامل:

-احداث واحدهای تقطیر در اتمسفر و خلاء با ظرفیت 000ر210 بشکه در روز

-احداث واحدهای تفکیک گاز مایع

- احداث واحد هیدروکراکر

-احداث واحد تولید ئیدروژن و واحدهای کمکی آب و برق و بخار

- احداث واحد بازیافت گوگرد

مجموعه دوم، اجرای پروژه های متعدد شامل:

- احداث و راه اندازی واحد نمک زدا واحدCDU-80

- احداث واحد بازیافت گازهای فلر

- نصب و راه اندازی مبدل بالاسری برج اتمسفریک واحد تقطیر 80

- احداث مخازن ذخیره فراورده 4 دستگاه

- شروع عملیات اجرایی احداث 6 دستگاه مخزن کروی گاز مایع

- ایجاد زیرساختهای لازم جهت تولید و فروش محصولات ویژه در بورس

برنامه برای تولید یورو4

دائم الذکر در زمینة برنامه های آتی شرکت پالایش نفت آبادان در جهت تبدیل کل یا بخشی از بنزین پالایشگاه به فرآورده با استاندارد یور4 گفت: در حال حاضر با توجه به سیاست های اعلامی از شرکت ملی پالایش و پخش، تولید بنزین یورو 4 در دستور کار قرار گرفته است و در حالی تولید روزانه حداقل 9 میلیون لیتر پیش بینی می شود که تمام بنزین تولیدی به یورو 4 تبدیل خواهد شد.

واحدهای الحاقی

مدیرعامل پالایشگاه آبادان در پاسخ به این پرسش که در مورد واحدهای الکیلاسیون و واحدهای الحاقی چه برنامه هایی صورت گرفته است، موارد را چنین برشمرد:

- رفع مشکلات تعمیراتی و موانع راه اندازی واحد بازیافت اسید و آلکیلاسیون

- راه اندازی بخش اول مجتمع آلکیلاسیون با تولید 500 هزار لیتر در روز بنزین اکتان بالا اول زمستان 1396

- راه اندازی بخش دوم مجتمع آلکیلاسیون با تولید 1 میلیون لیتر از نیمه اول اردیبهشت 1397

- انجام مطالعات اولیه جهت احداث بازیافت اسیدسولفوریک جدید و تهیه اسناد مناقصه جهت افزایش ظرفیت مجتمع آلکیلاسیون تا سقف 2 میلیون لیتر.

کنسرسیوم ایرانی- چینی

دائم الذکر در پاسخ به این پرسش که جایگزینی واحدهای فرسوده با راه اندازی واحدهای جدید با فناوری های نوین از چه پیشرفتی برخوردار است، گفت: با اجرای فاز 2 (طرح تثبیت ظرفیت پالایشگاه) بخشی از واحدهای قدیمی تقطیر و تفکیک گاز از سرویس خارج می شوند. در شرایط فعلی مدارک مهندسی طرح توسط کنسرسیوم شرکت ایرانی و چینی تحت نظارت شرکت ملی مهندسی ساختمان نفت ایران تهیه و در مرحله سفارش خرید تجهیزات بوده و همچنین سایتهای کارگاهی آماده و در مرحله ساخت فونداسیون و شمع کوبی واحدهای احداثی می باشد.

زیست پاک؛ هدف اول

دائم الذکر اقدامات سیستمی و زیرساختی برای توسعه عملکرد زیست محیطی شرکت پالایش نفت آبادان را چنین برشمرد:

- کسب گواهینامه ISO14001-2015

- رتبه اول محیط زیست در پالایش و پخش

-  اخذ گواهینامه استاندارد انرژی ISO 50001

- دریافت گواهینامه صنعت سبز

-  رتبه دوم HSE-MS در پالایش و پخش

-  گواهینامه بنیاد جهانی انرژی EAST

-  دریافت گواهینامه سطح رشد یافته، پروژه نشان بلوغ HSE

-  ریافت تقدیرنامه سطح 3 مدیریت سبز

- رتبه اول HSE – MS در پالایش و پخش

- دریافت تقدیرنامه سطح 2 مدیریت سبز

- دریافت تقدیرنامه سطح 1 مدیریت سبز

- دریافت گواهینامه سطح بالغ، پروژه نشان بلوغ HSE

- رتبه اول نظام پیشنهادها در پالایش و پخش

- دریافت تقدیرنامه 4 ستاره تعالی سازمانی

- دریافت تقدیرنامه 5 ستاره جایزه تعالی صنعت نفت

-دریافت تندیس نقره ای جایزه ملی مدیریت انرژی

ساماندهی نیروهای انسانی

دائم الذکر در پاسخ به این پرسش که ساماندهی نیروهای انسانی به ویژه در زمینه نوع قراردادها در چه مرحله ای قرار دارد، گفت: امروزه ساماندهی نیروهای انسانی یا به تعبیر بهتر مدیریت منابع انسانی یکی از حساس ترین و چالش برانگیزترین عرصه های مدیریت در سازمان ها تلقی می شود، چرا که منابع انسانی ارزشمندترین و کلیدی ترین عامل بقای سازمان و موتور محرکه سازمان در جهت حصول اهداف آن است. لذا موفقیت مدیران در ساماندهی نیروی انسانی ضامن موفقیت و تعالی سازمان خواهد بود. در راستای توجه به این واقعیت، شرکت پالایش نفت آبادان نیر با تبعیت از راهبردها و سیاست های کلان وزارت نفت و شرکت ملی پالایش و پخش و بر مبنای دیدگاه مترقی دین مبین اسلام و تأسی از رهنمودهای معصومین و ائمه اطهار علیهم السلام نسبت به جایگاه والای انسان، تلاش نموده است که در سازماندهی و استفاده بهینه از نیروهای انسانی خود ارزشهای انسانی و تعالیم اسلامی را سرلوحه سیاست ها و برنامه های خود قرار دهد. در حال حاضر تعداد کل نیروهای انسانی شاغل در پالایشگاه آبادان به بیش از 7500 نفر بالغ می شود که قریب به 4360 نفر از آنان در قالب قراردادهای خدمات پیمانکاری به صورت حجمی و تأمین نیرو در ادارات و واحدهای مختلف شرکت پالایش نفت آبادان به کار اشتغال دارند. یکی از عمده ترین برنامه های در حال اجرا در خصوص نیروهای پیمانکاری، تجمیع قراردادهای جاری و مستمر می باشد تا از این طریق ضمن بهره مندی از قاعده «بازده نسبت به مقیاس» زمینه مناسب جهت اهتمام هرچه بیشتر به عدالت پرداخت به این نیروها و به تبع آن ارتقای آسایش و رفاه آنها فراهم گردد.

96؛ سال توسعه رفاه کارکنان

مدیرعامل در تشریح اقداماتی صورت گرفته در سال 1396 برای رفاه هر چه بیشتر تمام کارکنان پالایشگاه آبادان (رسمی، پیمانی، قراردادی، پروژه ای و پیمانکاری) گفت: توجه به رفاه و آسایش کارکنان و خانواده های محترم آن ها یکی از اساسی ترین الزامات مدیریت منابع انسانی در جهت انگیزش و ارتقای رضایت شغلی کارکنان تلقی می شود که در نهایت به بهره وری هر چه بیشتر این منابع می انجامد. مدیریت صنعت نفت نیز از دیرباز به اهمیت این مساله پی برده و سرمایه گذاری هایی در این مسیر انجام داده است. شرکت پالایش نفت آبادان نیز به عنوان بخشی از صنعت عظیم نفت ایران همواره یکی از پیشگامان اهتمام به رفاه و آسایش کارکنان و خانواده های بلافصل آنان به عنوان یکی از مزیت های رقابتی سازمان بوده است. توجه به این مهم در این شرکت در قالب تأسیس و اداره امکاناتی چون مجتمع های متعدد فرهنگی آموزشی، سینماها، ورزشگاه ها و اعزام کارکنان به مراکز و اردوهای تفریحی، سیاحتی و زیارتی مانند زائرسرای مشهد مقدس و استراحتگاه محمودآباد و غیره بوده است .

 

دانلود تصویر خبر

دیدگاه‌ها

سوال
این سوال برای آزمایش این است که آیا شما یک کاربر واقعی هستید یا خیر و برای جلوگیری از پیام‌های اسپم خودکار.
2 + 8 =

این مساله ریاضی ساده را حل کنید و نتیجه را وارد کنید. برای مثال : 3+1 باید عدد 4 را وارد نمایید.