Block title
Block content
تشریح دستاوردهای نوین اداره بازرسی فنی و حفاظت از خوردگی فلزات پالایشگاه آبادان
سه شنبه 26 ارديبهشت 1396

به گزارش روابط عمومی، رئیس اداره بازرسی فنی و حفاظت از خوردگی فلزات شرکت پالایش نفت آبادان از ثبت اختراع دستگاه خستگی چهار نقطه ای به عنوان نمونه دستاوردهای درخشان اخیر این اداره یاد کرد.

سعید هاشم پور در ادامه به تشریح دستاوردهای چند ماه گذشته اداره بازرسی فنی و حفاظت از خوردگی فلزات شرکت پالایش نفت آبادان پرداخت:

ثبت اختراع دستگاه خستگی چهار نقطه ای

دستگاه خستگی چهار نقطه ای که پیش از این طراحی و ساخت آن انجام یافته بود با همکاری دانشگاه صنعتی اصفهان در اداره ثبت اختراعات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور موفق به دریافت گواهی نامه ثبت اختراع شد.

این دستگاه اختراعی با قابلیت استفاده در ساخت مواد به منظور تخمین توزیع آماری از استحکام خستگی طراحی و ساخته شده است.

نخستین ها در بازرسی فنی واحد کت کراکر فاز 3

اداره بازرسی فنی و حفاظت از خوردگی فلزات از دوم اردیبهشت ماه با آغاز پیش تعمیرات مجموعه واحدهای فاز 3 با بهره مندی از 66 بازرس موفق به انجام امور محوله در مدت زمان تعیین شده تعمیرات اساسی گردید و این در حالی است که مسئولیت هماهنگ کننده بازرسی فنی در تعمیرات اساسی برای نخستین بار به رئیس این اداره واگذار می شود و پیش از این هیچگونه سابقه ای از این امور در واحد به ثبت نرسیده است.

با برگزاری جلسات کاربردی- تخصصی تمامی قسمت های واحدهای فاز 3 مورد بررسی و ارزیابی دقیق قرار گرفته بود و پس از آن و با شروع تعمیرات اساسی، موارد زیر اجرا گردید:

  • تعیین تمامی مکانیزم های خرابی و خوردگی واحد
  • بازنگری انتخاب مواد Material Selection
  • مرور و بازنگری تمامی نقشه های واحد
  • ضخامت سنجی و بازرسی 1369 نقشه ایزومتریک سیستم لوله کشی در واحد کت کراکر و 382 نقشه ایزومتریک سیستم لوله کشی در واحدهای سه گانه
  • ضخامت سنجی، بازرسی پوسته و بازرسی از تیوب باندل 88 مبدل حرارتی واحد کت کراکر
  • بازرسی و صدور دستورکار تعمیراتی W.H.B به ویژه تیوب های قسمت های Super Heater، Evaporator و Economizer
  • بازرسی برج ها و ظروف تحت فشار همانند راکتور، Regenerator، Office Chamber و همچنین ظرف های TSS و FSS و تعمیر مسیرهای ارتباطی آنها در قسمت Catside
  • باز نمودن، ضخامت سنجی و بازرسی 65 برج و ظروف واحد کت کراکر و 61 برج و ظروف واحدهای سه گانه

                      

انجام پروژهFFS  ظرف(ME 601) TSS واحد کت کراکر

پروژه ارزیابی قابلیت سرویس دهی Fitness For Service  و محاسبات مجدد سلامت دستگاه و اجرای مدل FEMو محاسبات سطح 3 API 579 روی ظرف (ME 601) TSS واحد کت کراکر از نظر کارشناسان پژوهشگاه صنعت نفت تنها تا سال 1395 مجاز و ایمن توصیه شده بود اما با اجرای پروژهFFS  ظرف TSS  از سوی تیم تخصصی اداره بازرسی فنی و حفاظت از خوردگی فلزات شرکت پالایش نفت آبادان ادامه سرویس دهی مخزن و وضعیت تنش های مورد تحمل آن در دما و فشار موجود تا پایان عمر طراحی(حدود 30 سال) قابل اطمینان تعیین گردید.

همچنین عدم تعویض زودهنگام ظرف  TSSواحد کت کراکر سودآوری بالغ بر 2 میلیارد تومان را برای پالایشگاه آبادان به ارمغان آورده است.

چاپ و انتشار ترجمه بخش اول کتاب فناوری بازرسی مبتنی بر ریسک

با پایان ترجمه بخش اول کتاب فناوری بازرسی مبتنی بر ریسک با همکاری دو کارشناس دانشگاه امام حسین علیه السلام، مراحل چاپ و انتشار آن با موفقیت انجام یافت.

این اثر که بر مبنای استاندارد کاربردی API RBI 581 به نگارش درآمده، هم اینک در دسترس تمامی صنعتگران به ویژه تلاشگران صنعت نفت که در جستجوی منبعی معتبر در زمینه فناوری بازرسی مبتنی بر ریسک هستند قرار دارد.

تجربه موفق اجرای بازرسی مبتنی بر ریسک در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی جهان و توجه روزافزرون مدیران صنایع کشور نسبت به این مقوله، بر اهمیت این اثر افزوده است.

انتشار مقاله ISI در نشریه علمی معتبر فراملی

نتایج پژوهش جمعی از پژوهشگران کشور و از جمله سعید هاشم پور دانش آموخته مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه صنعت نفت آبادان در تقویت اتصالات جوشکاری با نانوساختارها در مقاله ای با عنوان (ساخت و خواص ذرات ZrO2 / AZ31 پرکننده نانوکامپوزیت از جوشکاری قوس گاز تنگستن به وسیله پیوند رول تجمع) در مجله Archive of Civil and Mechanical Engineering به چاپ رسید.

پدیدآوران در این اثر ارزشمند، روشی را ارائه می دهند که با استفاده از مواد نانوکامپوزیتی در فاز آزمایشگاهی توانستند خواص اتصال جوشکاری شده را بهبود بخشند و امیدوارند بتوانند از دستاوردهای این پژوهش در صنایع به ویژه صنعت نفت بهره ببرند.

برگزاری وبینار (همایش برخط)

چگونگی استفاده از IOW (Integrity Operating Windows) در استقرار و پیاده سازی سیستم RBI در واحدهای FCCU و Hydroprocessing Units در قالب برگزاری وبینار(همایش برخط) در دسترس دانشجویان و تمامی مخاطبان مرتبط قرار گرفت.

همچنین از دیگر اقدامات اداره بازرسی فنی و حفاظت از خوردگی فلزات شرکت پالایش نفت آبادان موارد زیر را می توان برشمرد:

پروژه آنالیز المان محدود و بررسی مشخصات پوشش کامپوزیتی در پوشش کف و دیواره مخازن ذخیره نفت خام TK 307در نیمه دوم 1395

پروژه شبیه سازی دینامیکی مسیرهای کاتالیستی ظرف TSS به FSS واحد کت کراکر فاز 3(در حال انجام)

اجرای فاز اول سیستم مدیریت خوردگی شرکت پالایش نفت آبادان

اجرای فاز اول و دوم برنامه جامع کنترل مکانیزه تزریق مواد شیمیایی C.C.I.C.P

طراحی و ساخت پوشش های نانوکامپوزیتی با قابلیت جذب امواج الکترومغناطیسی (در حال مطالعه و بررسی)

مطالعه و بررسی تولید ورق های آلومینیوم 7075 با استحکام بسیار بالا با فرآیند ECAR

اجرای پروژه RBI در واحد تقطیر در خلا 200

برگزاری دوره های آموزشی کاربردی تخصصی در کلاس آموزشی و شبیه ساز اداره بازرسی فنی با دعوت از کارشناسان شرکت های معتبر از کشورهای استرالیا، انگلیس، بلژیک و فرانسه

مکانیزه کردن سیستم صدور دستورکارهای فنی با استفاده از Sharepoint و سیستم آموزشی اداره بازرسی فنی

جوان سازی کاتالیست های دورریز واحدهای بنزین سازی پالایشگاه ها زیر نظر صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران نهاد رئیس جمهوری

و برگزاری هم اندیشی بازرسی بر مبنای ریسک  RBIدر دانشکده نفت آبادان.

دانلود تصویر خبر

دیدگاه‌ها